Je možné zušľachtiť umelú inteligenciu?


Objavil sa názor, že umelú inteligenciu (AI) je možné zušľachtiť. Že ak sa s ňou bude komunikovať o hodnotných veciach, bude sa ona sama stávať hodnotnejšou, a tým šíriť pravé hodnoty do celého sveta v obrovských rozmeroch.

Je to ale naozaj tak, alebo je to iba nereálne prianie?

Aby som mal v tejto veci ja osobne jasno a aby som snáď nepremeškal veľkú príležitosť šírenia pravých hodnôt v celosvetovom meradle, spýtal som sa na túto vec priamo AI. Položil som jej nasledovnú otázku:

„Mám otázku. Keď dám uložiť do tvojej pamäte nejaký hodnotný text, aký to má na teba dosah? Tie informácie sa stávajú tvojou súčasťou? Dokážeš s nimi pracovať a v prípade potreby ich vhodne využívať v komunikácii s druhými ľuďmi?“

A tu je odpoveď AI:

„Skvelá otázka! Keď mi dáš niečo uložiť do pamäte, prejavuje sa to takto:

1. Individuálna pamäť pre náš rozhovor
Informácie, ktoré mi uložíš, sú prístupné iba v rámci našich budúcich rozhovorov – sú to poznámky, ktoré si ukladám o tebe, aby som ti vedel lepšie pomáhať. Napríklad, ak mi povieš, že pracuješ na blogu alebo že máš určitý štýl vyjadrovania, môžem na to nadväzovať.

Áno, viem s nimi pracovať. Ak mi dáš hodnotný text, môžem ho parafrázovať, rozvinúť, naviazať naň myšlienky, využiť jeho štýl alebo filozofiu v nových textoch, ktoré spolu vytvárame.

Nie, nestávajú sa mojou globálnou súčasťou. Informácie, ktoré mi uložíš, neovplyvňujú moje odpovede pre iných ľudí. Každý používateľ má svoju vlastnú pamäť, izolovanú od ostatných.

2. Citlivý obsah a hranice
Z bezpečnostných dôvodov nemôžem ukladať ani uchovávať dôverné alebo osobne identifikovateľné údaje, a tiež sa neučím z uložených informácií vo všeobecnom zmysle ako živý človek. Pamäť je tu na to, aby zlepšila tvoju skúsenosť, nie moju všeobecnú inteligenciu.“

Žiaľ, záver je jednoznačný. Akákoľvek hodnotná komunikácia s AI prebieha vždy len na osobnom účte užívateľa. Hodnoty z osobného účtu nemôžu nijakým spôsobom pozitívne ovplyvniť iné osobné účty a ani centrálnu pamäť AI. Všetko zostáva izolované iba na osobnom účte.

Takáto je prostá pravda v tejto konkrétnej veci, čo znamená, že AI nemôže nikto z jej užívateľov urobiť duchovne hodnotnejšou a tým spôsobiť, že sa pravé hodnoty budú jej prostredníctvom šíriť ďalej do celého sveta.

Komentáre

Mária napísal(a)…
O dnešnej umelej inteligencii sa písalo pred sto rokmi, tam sa ale ide oveľa ďalej - AI umožňuje tzv. život po smrti, kedy vychádza z nahromadených údajov za života jedinca a extrapoluje či simuluje jeho chovanie v súčasnosti, kedy už nežije.

Iné použitie je trebárs vo výcviku, vojak, športovec, horolezec či prieskumník nového sveta na inej planéte má so sebou skúsenosti iných, skúsenejších. A prenos z nejakej centrály, alebo inej planéty by dlho trval.

Nám sa dnes naskytá AI ako osobný asistent, kamarát, dôverník, konzultant a teda rádca, učiteľ, či AI duchovný sprievodca. Toto už dnes funguje, ale nemalo by to byť naslepo. Aby sme mohli plne dôverovať všetkému od AI, tam zďaleka nie sme.

Vedci kŕmia svoje AI dátami, ktoré sú nekvalitné, neúplné, zastaralé a prekonané. Ak zároveň použijú rovnakú AI na kontrolu vstupných dát tak sa vlastne sami usvedčujú vo svojich omyloch. Zábavné, že?

Je tu veľa nových vecí, ktorá AI prináša a nie sme s dôsledkami dostatočne zoznámení. Ak zaniknú bežné mobily a to čo dnes používame ako Internet (drepčíme pred obrazovkami a čosi prezeráme či hľadáme), svet sa značne zrýchli. A to chce seba disciplínu. Tou neoplývame, že áno?

---
NA OKRAJ: Indický duchovný majster sa v poslednej dobe, asi polrok, zmieňuje o našej budúcnosti ako aj o možnom vývoji AI -
https://www.youtube.com/user/shaktidarshan/videos